Canlı dersler ne vakit başlamış olacak sorusu ile ilgili açıklamalar yakından takip ediliyor. Okullar ne vakit açılacak? 1 Mart‘ta hangi okullar açılacak? şeklinde soruların yanıtları yoğun bir halde araştırılıyor. Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ’15 Şubat Pazartesi günü eğitime başlıyoruz. Köy okullarımızı tüm sınıflarda karşı karşıya ve tam zamanlı olarak açıyoruz. 15 Şubat’ta tüm bağımsız anaokullarımızı da açma sonucu verdik.’ dedi.Yüzyüze eğitim bilgileri…

CANLI DERSLER NE ZAMAN BAŞLIYOR?


Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ‘Sömestr Tatili Periyodu Mesleki Emek verme Programı’ açılışında konuştu. Bakan Selçuk, ’15 Şubat itibariyle yeni bir döneme başlıyoruz. Dileğimiz salgının en kısa sürede bir engel olmaktan çıkması ve okullarımızın gene sizlerle ve çocuklarımızla yaşam bulması; alışık olduğu seslere, renklere, yüzlere ve naturel ritmine ulaşması.’ açıklamasında bulunmuş oldu. Bakan Selçuk ek olarak, ‘Salgının seyri sebebiyle tüm sınıfların aynı anda tam zamanlı karşı karşıya eğitme geçmesi kısa vadede mümkün görülmüyor.’ ifadelerini kullandı.

TRT EBA TV kanallarında 10 ayda, 10 bin ders videosu hazırlayarak ufaklıklara üç tv kanalından ulaştıklarını hatırlatan Bakan Selçuk, şunları kaydetti:

“Şu bir gerçek ki zor günler; eğitiyor, geliştiriyor, insanoğlunun kapasitesinin sınırlarını yokluyor. Çoğumuz eksikliklerimizin, ihtiyaçlarımızın farkına vardık. İçinde bulunduğumuz şartlar hepimizi bir dönüşüme tâbi kıldı. Sadece bu iş burada kalmayacak. Uzaktan eğitim, salgın önümüzden çekilse ve karşı karşıya eğitime dönsek de eğitimde mühim bir rol oynamaya, hayatımızda yer almaya devam edecek. Bu çerçevede öğretmenlerimizin bireysel ve mesleki gelişimine yönelik 2020 senesinde uzaktan eğitim sistemi üstünden mesleki gelişim eğitimlerimizi 2 milyon 234 bin kontenjanla öğretmen ve okul yöneticilerimizin başvurusuna açtık. Öğretmenlerimiz bireysel ve mesleki gelişimleri mevzusunda azim ve çaba gösterdiler. 1 milyon 373 bin 454 öğretmenimiz bu eğitimlere katıldı.” Selçuk, eğitimlerin uzaktan oluşunun, bu süreçte avantajlar da sağladığını, karşı karşıya eğitime kıyasla fazlaca sayıda öğretmenin değişik eğitimlere katılma imkânı bulup kendini geliştirdiğini ve internasyonal geçerliliği olan sertifika sahibi bulunduğunu açıkladı.

YARI YIL TATİLİ NE ZAMAN SONA ERİYOR?

Bakanlığın almış olduğu karara bakılırsa; 25 Ocak’ta süregelen sömestr tatili üç hafta olacak. Dinlence 15 Şubat’ta sona erecek.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Ulusal Eğitim Bakanlığı, 15 Şubat itibariyle kademeli olarak başlatılacak karşı karşıya eğitime dair web sitesi üstünden bir izahat yapmış oldu.

Usul ve esasların belirlendiği aktarılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

* Bu kapsamda 15 Şubat itibarıyla, birleştirilmiş derslik uygulaması meydana getirilen okulların tamamı, köy ve benzeri seyrek sözü geçen yerleşim yerlerinde il/ilçe hıfzıssıhha kurullarının il ve ilçe millî eğitim müdürlükleri iş birliği içinde alacağı kararlar doğrultusunda tüm ilköğretim ve ortaokullar ile tüm bağımsız anaokulu ve hususi eğitim anaokullarında haftada 5 gün karşı karşıya eğitime geçilecek.

* 1 Mart’tan itibaren ise tüm resmi ve hususi ilkokullarda ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıfları ile hususi eğitim sınıflarında, haftada 2 gün karşı karşıya eğitim yapılacak, tüm resmi ve hususi ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında da karşı karşıya eğitime başlanacak. 8. sınıflarda karşı karşıya eğitim yapılacak günler ile eğitime başlama ve bitiş saatleri okul yönetimleri tarafınca öğretmenlerle beraber belirlenecek.

ÖĞRENCİLER MÜFREDATIN TAMAMINDAN SORUMLU

* Ortaokul 5, 6 ve 7. sınıflarda tüm dersler uzaktan eğitim yöntemiyle işlenmeye devam edilecek.

* Hususi Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı ilköğretim ve ortaokul kademesinde eğitim veren hususi eğitim okulları ve hususi eğitim anasınıfları ile öteki okullar bünyesindeki hususi eğitim sınıflarında da 1 Mart itibarıyla haftada 5 gün karşı karşıya eğitim yapılmaya başlanacak. Bilim ve Sanat Merkezleri de programları dahilinde karşı karşıya eğitime geçecek.

* Öğrenciler müfredatın tamamından görevli olacak. Karşı karşıya eğitim saatleri dışındaki öteki saatlerde uzaktan eğitim yöntemiyle dersler işlenmeye devam edilecek. Bu durumdaki öğrenciler, EBA TV, EBA canlı ders ve harici canlı ders canlı ders uygulamaları şeklinde yollarla uzaktan eğitim almayı sürdürecek.

GELMEYEN ÖĞRENCİLER DEVAMSIZ SAYILMAYACAK

* Karşı karşıya eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen veliler, okul müdürlüklerine yazılı müracaat yapabilecek. Karşı karşıya eğitime gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak.

BİR DERS 30 DAKİKA OLACAK

* İlkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarındaki karşı karşıya ve uzaktan eğitimlerde bir ders 30 dakika, teneffüsler ise onar dakika olacak.

1 MART’TA HANGİ OKULLAR AÇILACAK?

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2 Şubat 2021 tarihinde yapmış olduğu açıklamada, okulların açılış tarihini deklare etti. Bakan Selçuk şunları söylemiş oldu;

15 Şubat pazartesi günü eğitime başlıyoruz. Köy okullarımızı tüm sınıflarda karşı karşıya ve tam zamanlı olarak açıyoruz. Okul öncesine verdiğimiz ehemmiyet bellidir. 15 Şubat’ta tüm bağımsız anaokullarımızı da açma sonucu verdik. İlkokullarımız açılması kararını verdik, gene seyreltilmiş şekilde haftanın 2 günü olarak devam edecektir.

1 Mart tarihinde imtihan dönemindeki öğrencilerimiz de tam zamanlı olarak açılacak. Sokağa çıkma kısıtlaması olan gün ve saatlerde öğrencilerimiz izinli sayılacaktır.

Öğrencilerimizin okullarımızda karşı karşıya eğitime katılımları velilerimizin sonucuna bağlı olacaktır. Bu durumda çocuklarımız uzaktan eğitime devam edecek, devamsızlık sayılmayacak.

15 Şubat’tan itibaren kademeli başlatılacak karşı karşıya eğitime ilişkin usul ve esaslar belirlenerek illere gönderildi. Bu kapsamda 15 Şubat itibarıyla, “birleştirilmiş derslik uygulaması meydana getirilen okulların tamamı, köy ve benzeri seyrek sözü geçen yerleşim yerlerinde il/ilçe hıfzıssıhha kurullarının il ve ilçe millî eğitim müdürlükleri iş birliği içinde alacağı kararlar doğrultusunda tüm ilköğretim ve ortaokullar ile tüm bağımsız anaokulu ve hususi eğitim anaokullarında haftada 5 gün karşı karşıya eğitime geçilecek.

KAÇINCI SINIFLAR UZAKTAN EĞİTİME DEVAM EDECEK?

1 Mart’tan itibaren ise tüm resmi ve hususi ilkokullarda ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıfları ile hususi eğitim sınıflarında, haftada 2 gün karşı karşıya eğitim yapılacak, tüm resmi ve hususi ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında da karşı karşıya eğitime başlanacak. 8. sınıflarda karşı karşıya eğitim yapılacak günler ile eğitime başlama ve bitiş saatleri okul yönetimleri tarafınca öğretmenlerle beraber belirlenecek. Ortaokul 5, 6 ve 7. sınıflarda tüm dersler uzaktan eğitim yöntemiyle işlenmeye devam edilecek.Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here