Erzurum Mustafa Kemal Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Besin Mühendisliği Bölümünden 2009 senesinde mezun olan 35 yaşındaki Ali İhsan Eröz, Balıkesir‘in Bigadiç ilçesinde dedesinden kalma 10 metrekarelik dükkanda tahin helvası üretiyor.

Eröz, eğitimini almış olduğu besin mühendisliği yerine, küçüklüğünden beri dedesinden, babasından öğrendiği geleneksel yöntemle helvacılık hayata geçirmeye karar verdi.


Yerli susam ve şekerden katkısız helva yapım eden Eröz, AA muhabirine, helvayı günlük taze olarak ürettiklerini söylemiş oldu.

Balıkesir’den ve başka illerden de siparişler aldıklarını belirten Eröz, “Buradaki vatandaşlar, armağan olarak yurt dışındaki yakınlarına götürüyor, gönderiyor.” dedi.

Eröz, mühendislik okumasına karşın dedesinden kalan bu işi devam ettirmek istediğini dile getirdi.

Bu ürünün “Bigadiç helvası” olarak bilindiğini aktaran Eröz, şu şekilde konuştu:

“Çocukluğumdan beri bu dükkanda yetiştim. Bundan dolayı bırakıp gidemedim. Kendi işimize devam ettik, babam da bana el verdi. Onun mesleğini sürdürmeye karar verdim. Şu ana kadar da yapıyorum, helvamız güzel olduğundan talep görüyor. Helvamız lezzeti, yumuşaklığı, ağızda dağılmasıyla başka helvalardan ayrılır. Artık kendisini ispatlamış, müşterilerimiz tarafınca da beğenilen bir helvadır.”

“Yedikten sonrasında mideyi fazlaca rahatlatıyor”

Müşterilerden Hatice Topuz ise Eröz’ün ürettiği helvayı fazlaca beğendiğini belirtti.

Ailece bu helvayı fazlaca sevdiklerini vurgulayan Topuz, “Torunlarım kahvaltıda yiyorlar, kahvaltıda başka tatlı yemiyorlar. Buradan helva alıp başka bölgelere armağan de götürüyorum. İzmir’deki dünürüm de fazlaca seviyor, ona da gönderiyorum.” ifadelerini kullandı.

Orhan Koç, Eröz’ün ürettiği helvanın öteki helvalardan fazlaca değişik bulunduğunu kaydetti.

Her hafta bu helvadan aldıklarını bildiren Koç, “Bigadiç dışındaki tanıdıklarımıza da buradan helva götürüyoruz, gönderiyoruz. Oldukca lezzetlidir, yemesi de fazlaca güzeldir. Yedikten sonrasında mideyi fazlaca rahatlatıyor.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Orhan Koç’un kızı Hande Koç da helvanın fazlaca taze ve leziz bulunduğunu, bilhassa balık yedikten sonrasında tüketmeyi tercih ettiğini söyledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Miraç Kaya
Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here