İran’da geçen yıl 23 Şubat’ta meydana gelen depremin en oldukca hissedildiği Van’ın Başkale ve Saray ilçelerinde yaşanmış olan yıkımın izleri 1 yılda silindi.

Merkez üssü İran’ın Hoy kenti olan 5,9 büyüklüğündeki depremde, sınır mahallelerindeki yüzlerce ev ve ahır yıkıldı.


Depremden derhal sonrasında başlatılan arama kurtarma çalışmalarıyla yıkıntı altında kalanlar kurtarıldı.

10 kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu, 67 kişinin de yaralandığı Özpınar, Güvendik, Gelenler, Kaşkol, Böğrüpek ve Ömerdağı mahallelerinde depremden etkilenen aileler için devletin tüm imkanları seferber edildi.

İlk dakikalardan itibaren tüm kurumların yardım eli uzattığı depremzedeler için askerlerin de yardımıyla 2 bin 464 barınma çadırı kuruldu.

107 çiftçiye 2 milyon 150 bin 250 lira yardım yapılmış oldu

Zelzele dolayısıyla 315 ev ile 455 ahırın tamamen yıkıldığı, 2 bin 300 konut ve 1250 ahırın ağır hasar görmüş olduğu mahallelerde, telef olan 1904 hayvan için 107 çiftçiye 2 milyon 150 bin 250 lira yardım yapılmış oldu. Yıkılan ahırların yerine kullanılmak suretiyle değişik büyüklükte 1084 ahır çadır kuruldu.

Zelzele sonrası iyileştirme emek harcamaları kapsamında 9 bin 123 battaniye, 1234 soba, 858 ısıtıcı, 773 yatak, 3 bin 697 besin kolisi, 2 bin 500 ton kömür, 50 ton odun, 883 giyim eşyası, 341 ayakkabı, 4 bin 50 oyuncak, 300 bin ekmek, 550 bin kişilik sıcak yiyecek dağıtıldı. Bu süreçte depremzedelere 3 milyon 750 bin liralık da nakdi yardım yapılmış oldu.

Depremzedelerin soğuktan korunması için kısa sürede kurulan 2 bin 464 çadırın arkasından konteyner temin süreci başlatıldı. Başkale ve Saray ilçelerine bağlı mahallelerde 2 bin 90 konteyner kurularak, vatandaşların barınma problemi çözüldü.

Depremden en oldukca etkilenen Özpınar Mahallesi’nde konteynerlerle geçici barınma merkezi oluşturuldu, zelzele sonrasında 2 bin 968 ağır hasarlı yapının yıkımı tamamlandı.

991 aileye konut yapılacak

Depremden sonrasında başlatılan hasar tespit çalışmalarında evleri yıkılan ya da ağır hasarlı olduğu tespit edilen aileler için 991 konutun yapılması kararlaştırıldı, 450 kişinin hayvanları için yapılacak ahırların ihale emek vermesi tamamlandı.

Hem konutların hem de ahırların yapımına ilerleyen günlerde başlanması hedefleniyor.

“Depremin yaraları süratli bir halde sarıldı”

Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Güvenilir Bilmez, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, İran merkezli depremin hem can hem de mal yitirilmesine yol açtığını söylemiş oldu.

Depremin soğuk havanın tesirini gösterdiği zamana denk geldiğini anımsatan Bilmez, “Zelzele, kırsal mahallelerimizde hayvanların yavrulama dönemine denk geldi. Dolayısıyla bir taraftan insanlarımıza barınma imkanı sağlamaya çalışırken bir taraftan da hayvanlarımız için savaşım ettik. Kim bilir Türkiye’de ilk kez hayvanların barınması için de seferber olundu.” dedi.

Kısa sürede hayvanlar için 1084 çadırın kurulduğu bilgisini paylaşan Bilmez, depremzedelerin yaralarının sarılması için ellerinden geleni yaptıklarını, üç öğün sıcak yiyecek dağıtarak insanları yalnız bırakmadıklarını belirtti.

Bilmez, şunları kaydetti:

“Tüm bakanlarımız depremzedelerimiz için seferber oldu. Tüm Türkiye yardımlarıyla dualarıyla yanımızda bulunduğunu hissettirdi. Oldukca zor bir dönem olmasına karşın depremin yaraları süratli bir halde sarıldı. Bir taraftan ağır hasarlı yapılar tespit edildi, bir tarafınca da geçici barınmaya çözüm bulunmuş oldu. Yaz başıyla birlikte yurttaşlarımız konteynerlere yerleştirildi. Ağır hasarlı yapıların enkazları kaldırıldı. 991 konuttan 800 tanesinin yer seçim işlemleri tamamlandı. 150 konutun ihalesi yapılmış oldu. Önümüzdeki kış gelmeden vatandaşlarımızı bu konutlara yerleştirmeyi umuyoruz.”

Devletin vatandaşını bir an olsun yalnız bırakmadığını dile getiren Bilmez, “Vatandaşımız devletini yanında değil kalbinde hissetti. İnşallah yaraları tamamen sarılana kadar bu birlikteliğimiz devam edecek. Depremin yıl dönümünde de vefat eden yurttaşlarımız için bir anma programı düzenleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Başkaleli depremzedelerin yaraları 1 yılda sarıldı
Başkaleli depremzedelerin yaraları 1 yılda sarıldı
Başkaleli depremzedelerin yaraları 1 yılda sarıldı
Başkaleli depremzedelerin yaraları 1 yılda sarıldı

Kaynak: Anadolu Ajansı / Mesut Varol


Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here