1 Mart‘ta kademeli normalleşme sürecine geçilecek vatanımızda kısıtlamalarla ilgili ilk kararlar alınmaya başlandı. Bu kapsamda Bartın Valisi Sinan Güner başkanlığında toplanan Pandemi İl Koordinasyon Kurulu’nda yeni kararlar alındı.

6 SINIFTA 5 GÜN, 6 SINIFTA DÖNÜMÜŞLÜ OLARAK 2 GÜN DERS YAPILACAK

Alınan kararlar kapsamında 1 Mart 2021 tarihinden itibaren il genelindeki tüm okullarda karşı karşıya eğitime geçilecek. 1., 2., 3., 4., 8. ve 12. sınıflarda eğitim-öğretim haftada 5 gün olarak gerçekleşecek. 5., 6., 7., 9., 10. ve 11. sınıflar ise ikişerli gruplara ayrılacak. İlk gruplarda eğitim-öğretim Pazartesi-Salı günleri, ikinci gruplarda ise eğitim-öğretim Perşembe-Cuma günleri gerçekleşecek. Çarşamba günleri ise okullarda dezenfeksiyon işlemleri sağlanacak. Okullarda öğrencilerin gereksinimlerini karşılamak suretiyle hizmet veren kantinler de masa sandalyeler kaldırılarak ve talebe yoğunluğunu önceleyecek şekilde kısa süreli ve temel ihtiyaçların teminine yönelik satış yapılması koşulu ile açılacak.


ÜNİVERSİTEDE ONLİNE EĞİTİME DEVAM

Bartın Üniversitesi’nde bahar süreci kuramsal eğitimlerin Yüksek Öğretim Kurulu’nun kararları doğrultusunda tamamen çevrimiçi yapılacak. Uygulamalı eğitimler ise azami tedbirler sağlandıktan sonrasında mümkün olan en uygun şartlarda kademeli olarak karşı karşıya yapılabilecek.

Uygulamalı eğitimler için kent dışından gelecek üniversite öğrencilerinin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ilişik yurtlarda ve ayrı ayrı odalarda konuk edilecek. Öğrencilerin yurtlara kabul edilmeden ilkin gerek görülmesi halinde resen, istemeleri halinde ise takdiren PCR testleri İl Sıhhat Müdürlüğünce yapılabilecek.

65 YAŞ ÜSTÜ İÇİN PAZAR KISITLAMASI KALKIYOR

65 yaş ve üstü tüm vatandaşların umumi pazar yerlerine girmelerindeki engelleme 1 Mart 2021 tarihinden itibaren kaldırılacak.

ESNAFIN BEKLEDİĞİ MÜJDE ÇIKMADI

Kafe, restoran, kahvehane, kıraathane ve çay ocağı benzer biçimde kapalı yada evlere servis yöntemiyle çalışan işletmelerin açılıp açılmayacağının, açılacak ise hangi şartlarda açılacağına ise Sıhhat Bakanlığı’nın iller bazında belirleyeceği 4 kademeli risk (düşük, orta, yüksek, devasa yükseklikte riskli iller) sınıflandırmasından sonrasında değerlendirmeye alınacak.

Bartın'da normalleşme sürecine yönelik ilk kararlar: Yüz yüze eğitime geçiliyor, 65 yaş kısıtlamaları kaldırılacak

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here