Süper Lig’in 26. haftasında evinde Galatasaray‘a 1-0 yenik olan Aytemiz Alanyaspor’un teknik sorumlusu Semih Tokatlı, oyunu denetim etmelerine ve pozisyon bulmalarına karşın gol atamadıklarını söylemiş oldu.

Tokatlı maçın peşinden düzenlen basın toplantısında Galatasaray’ı galibiyetten dolayı kutlama etti. Oyuncularını verdikleri mücadeleden dolayı kutlayan Tokatlı, “İlk yarıda ilk 15 dakikalık bölümde defansımızın arkasına atılan topla iki gol pozisyonu verdik. Sonuçta bir tane de gol yedik. Fakat sonrasında tamamen oyunun inisiyatifini aldık. Devreye beraberlikle girecek pozisyonlar da bulduk fakat olmadı. Bilhassa ikinci yarıda oynanan futbol, kurduğumuz baskı, kaleye atılan 24 şut, yüzde 72 topla oynama ve bolca pozisyon bizlere maalesef golü getirmedi.” diye konuştu.


Gol atamayanınca maçın kazanılmadığını dile getiren Tokatlı, topla oynama oranının mühim olmadığını sadece girdikleri pozisyonları değerlendirmeleri icap ettiğini açıkladı. Beraberliği yakalamaları durumunda galip gelecekleri inancına haiz olduklarını özetleyen Tokatlı, “Biz yolumuza devam edeceğiz. Pas oyununu, pozitif futbolu oynayacağız. Bunu daha da geliştirmeye çalışacağız. Fazlaca çalışıyoruz. İnanıyoruz ki gelecek haftalarda da yeniden üst seviyeyi yakalayacağız ve iyi futbolla herkesi memnun edeceğimizi düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Galip gelemedik, puan alamadık”

Bir gazetecinin kapanan takımlara karşı Alanyaspor’un zorlandığı sorusuna Tokatlı, şu şekilde yanıt verdi:

“Dünya literatüründe, dünya futbolunda kapanan takımları açmak tüm takımlar için zor olsa gerek. Bu bizim için de o şekilde. Avrupa’da oynanan maçları da görüyoruz ki kapanan takımları kolay kolay açamıyorsunuz. Bir tek bir tane gole bakıyor. Gol attıktan sonrasında da doğal ki netice değişiyor. Doğal olarak ki bunun üstüne çalışıyoruz fakat oldukca kolay olmuyor. İçeride bunu Galatasaray takımına karşı oynamak bizim için neşeli fakat üzüntülüyüz ki galip gelemedik, puan alamadık. Öteki maçlarda bunu aşacağımıza inanıyoruz.”

Fatih Terim: “Buradan üç puanla ayrılmak kolay bir şey değil^”

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim ise Aytemiz Alanyaspor ile her maçın zevkli geçtiğini altını çizdi. İstanbul’daki maçta da kendilerinin topun hakimi olduklarını dile getiren Terim, “Burada onlar topun hakimiydi. İlk yarı 1-0’dan sonrasında oyunu koparabilirdik. Bu şekilde maçlarda 2’yi bulmak eleştiri süreçtir. Bulamadık. İkinci yarı Alanyaspor topa daha oldukca haiz oldu, pozisyon bulmaya çalıştı. Bir kaç pozisyon da buldu. Buradan üç puanla ayrılmak kolay bir şey değil. Bu eleştiri maçtan 3 puan aldığımız için sevinçliyiz.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Oyunun kırılma anları bulunduğunu söyleyen Terim, maçta Luyindama’nın kafasına darbe almış olduğu pozisyonu kırmızı kart olarak yorumladı. Pozisyonda Luyindama’nın kafasının değil, ayağın nereye kalktığına bakmak icap ettiğini özetleyen Terim, “Biz bu şekilde bir kadere derbi maçında uğradık. Ben çıkıp ‘kırmızı kart’ dedim. Cüneyt Çakır’ın yönetim etmiş olduğu maçtı.” dedi.

“Bir tuzağı daha bertaraf etmek zorunda kaldık”

Karşılaşmanın hakemleri hakkında da düşüncelerini aktaran Terim, ceza yiyecek istemediğine vurgu yaparak, şunları söylemiş oldu:

“Maça genç yargıcı veriyorsunuz, oldukca güzel. Dördüncü hakemi de genç veriyorsunuz. Daha evvel Süper Lig’de görmeye alışkın olmadığımız. Bu yetmiyormuş benzer biçimde VAR’a Süper Lig’de düdük çalmaya alışkın olmayan yargıcı koyuyorsunuz. Bu iyi mi anlayış? Haftanın en eleştiri maçı Alanyaspor-Galatasaray maçı değil mi? Ben şaşkınlıklar içerisindeyim. Genç hakemlere itirazım yok fakat bir tarafı tecrübeli vakaları doğru yönetecek. İkinci sarı kart yok, kırmızı kart yok, penaltı yok. Bu tarz şeyleri ben pek dillendirmem. Bu kadar belirgin ki bir tuzağı daha bertaraf etmek zorunda kaldık. Ondan dolayı da mutluyum. Bunun başka bir anlamı yok. Asla tatlı bir şey değil. Bu şekilde şey olur mu? Ben anlamakta güçlük çekiyorum.”

“Bazı şeylerden korkacaklarsa yaşamak cesurların hakkı”

Bu kadar eleştiri bir maçın bu kadar tartışılır pozisyonun olmaması icap ettiğini dile getiren Terim, “Size penaltıdır bana değildir. Size kırmızı karttır bana değildir. Ben sarı derim siz değil dersiniz. Buna asla itirazım yok fakat bu nedir dost. Bazı şeylerden korkacaklarsa yaşamak cesurların hakkı. Sen o şekilde kaderlerle oynayamazsın. Başka tesir başka tepkilerle bu düdüğü çalmayacaksınız. Cesaretin yoksa çalmayacaksın kardeşim. Sen koskoca büyük takımların ya da başka takımın kaderi ile oynayamazsın. Bu kadar belirgin. Tanrı o şekilde büyük ki Tzavellas sarı kart yiyor. İlk yarı benim önümde atlıyor, eline çarpıyor. Dördüncü hakemin bir metre önünde. ‘Çarpmadı hocam’ dedi. Oyunun kaderi değil mi? Bir şey istediğimiz yok bizim. Hakkaniyet hepimiz için diyoruz fakat asla hoş bir görünüm değil.” şeklinde görüş belirtti.

“Biz her yerde herkesi yenebiliriz”

Ceza yiyecek istemediğini, bunun için bahane arandığını söyleyen Terim, Alanya deplasmanından puanla dönmenin oldukca mühim bulunduğunu altını çizdi.

Her puan ve her deplasmanın mühim bulunduğunu, sadece oldukca maç olduğuna dikkati çeken Terim, “Buradan 3 puanla önder dönmek de oldukca mühim bir bildiri. Biz her yerde herkesi yenebiliriz. Mücadelemizi üst seviyede tuttuğumuz sürece iyi günler gelecektir. Sonuçta Galatasaray takımıdır bu. Ruhsal olarak zirvede kalmak hepimizin istediği bir şey. O nedenle mutluyuz.” yorumunu yapmış oldu.

Aytemiz Alanyaspor-Galatasaray maçının ardından
Aytemiz Alanyaspor-Galatasaray maçının ardından
Aytemiz Alanyaspor-Galatasaray maçının ardından
Aytemiz Alanyaspor-Galatasaray maçının ardından

Kaynak: Anadolu Ajansı / Mustafa Kurt


Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here