SON DAKİKA

Kozan Son Dakika Haberleri
İnstaram
ARIKAN KONAĞI

Kozan’ın en huzurlu köşelerinden, sırtını tarihi Kozan Kalesi’ne dayamış, tarihle bütünleşerek, sizi karşılamayı bekleyen tarihi bir mekân Arıkan Konağı.

Arıkan Konağı Sis (Kozan) şehrinde bir kartal gibi oturan kale’nin eteklerinde yetişen dikenli incirler, çam ağaçları, çepeçevre uzanan manastırın sur duvarları içerisine yerleşmiş tarihi mekândır.

Etrafını çepeçevre kuşatan duvarlar gerisinde yükselen konaklar ve onların içinde 1890’lı yıllarda yaptırılan Arıkan Konağı görülmeye değer. Üst katında bulunan cumbalar ile şehri gözaltında tutan gizemler içinde bir bina.

ArıkanKonağı’nın muhteşem görünüşü geçmişte bütün Çukurova’da dilden dile dolaşırdı. Bugün ise endamlı görüntüsü ve tarihe ışık tutan mimarisiyle Butik Otel ve Restoran olarak konuklarını ağırlamakta…

Yapının Mimari Özellikleri:

1890’lı yılların sonlarında inşa edilmiş olduğu düşünülen yapı, yüksek, taş avlu duvarları, kemerli giriş kapıları, taş zemin katlar, gibi Kozan ilçesindeki tarihi yapıların karakteristik özelliklerini barındırmasının yanı sıra; ara katta ve birinci kattaki açık sofaları, kuzey ve güney yönlerindeki cumbaları ve işçiliği ile diğer yapılardan ayrılmaktadır. Doğu cephesinde, son katta, ahşap payandalarla desteklenen ahşap balkon ve payandaların arasını bağlayan ahşap kemerler sokak cephesini zenginleştiren öğelerdir. Zemin katın ve ara katın yüksek taş duvarları üzerinde yükselen, bu son kat Kozan’ın genel görünüşüne hâkimdir.

Yapı, geniş bir açık sofa ile güneye yönlendirilmiştir. Ara katta odalar doğrudan sofaya açılmaktadır. L şeklindeki yapının bir diğer kanadındaki odalara balkondan ulaşılmaktadır. Tüm döşeme ve kirişler ahşaptır. Ara kata taş basamaklarla, üst katlara ise ahşap basamaklarla ulaşılmaktadır. Yapının üzeri ise Marsilya kiremidi ile örtülmüştür. Ön ve arka avlularda birer su kuyusu bulunmaktadır.

Ön avludan geçilerek ulaşılan konağın kuzey yönündeki avlusuna geçiş restoran ve sokak üzerinde bulunan kemerli kapıdan olmaktadır.

Bu bina, butik otel ve restoran olarak yerli ve yabancı konukların hizmetine sunulmuştur.

Konağın Tarihçesi

Kozan Tapu Sicil Müdürlüğünde ulaşılan Haziran 1319(1903) tarihli tapu kaydına göre yapı Mıcırıkyan Kirkor Efendi’ye aittir.

Haziran 1335(1919) tarihli tapu kaydına göre Mıcırıkyan Kirkor Efendi’nin Mayıs 1335(1919) tarihinde ölümü üzerine, oğulları Haçatur, Nubar ve Misak Efendiler; kızları, eşi ve annesine verasetten intikal etmiştir.

Kirkor Efendi’nin oğulları Haçatur ve Nubar’dan Şehlikzade Hasan Efendi’ye ve 1923 tarihinde, Urfa milletvekili Ali Saip Bey’in annesi Leyla Hanım ve eşi Fehime Hanım’a geçmiştir. 12 Eylül 1933 tarihinde Seyhan Vilayeti’ne satılmıştır.

Seyhan Vilayeti adına kayıtlı iken, 1944 yılında açık arttırma ile yeniden satılmıştır. Bedeli olan paranın yatırılmasının ardından, alıcı adına tescil edilmesi hakkındaki özel idare memurluğunun 19 Şubat 1945 tarihli yazısı ve vilayet makamının 23 Ocak 1948 tarih ve 318 sayılı emir yazısı ile, Emine Arıkan adına tescil edilmiştir. Ancak Arıkan ailesi yapı kendi üzerlerine tescil edilmeden önce, 1936 yılının sonundan itibaren, yapıda oturmaya başlamışlardır.

1981 yılındaki kadastro çalışmasında, yapının tamamı Abdullah Kemali Arıkan, ve eşi Emine Arıkan adlarına tehdit ve tespiti yapılmıştır.

Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun, 19 Kasım 1993 tarih ve 1611 sayılı kararı ile  “taşınmaz kültür varlığı” olarak tescil edilmiştir.

Yapı, Haziran 2004 tarihinde Kozan Belediye Başkanı tarafından kamulaştırılmış ve Restorasyonu tamamlanarak 2008 yılında Butik Otel ve Restoran olarak hizmete sunulmuştur.

Konağın işletmeciliği Kozan İmar Ltd. Şirketince yapılmaktadır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
Etiketler