ALES neticeleri ile ilgili ÖSYM son dakika açıklamaları yakından takip ediliyor. Koronavirüs önlemleri kapsamında ertelenen ALES/2 oturumu bugün yapılmış oldu. ALES/2’de adaylara 100 sorudan oluşan sayısal ve sözel testler uygulanacak ve 150 dakika süre verildi. Sınava giren adaylar heyecanla ALES neticelerini bekliyorlar. İşte imtihan neticeleri hakkında detaylar

ALES SINAVI NE ZAMAN SONUÇLANACAK?

ALES sonuçlarının açıklanma zamanı ile ilgili ÖSYM tarafınca piyasaya sürülen takvim içinde bir izahat yapılmadı. 16 Ağustos 2020 tarihinde uygulanan 2020 ALES 1 oturumunun neticeleri 3 Eylül’de erişime açılmıştı.


Adaylar imtihan neticelerini, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr web adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Imtihan netice belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, netice detayları adaylara bildiri hükmündedir.

Netice detayları, Türkçe ve İngilizce olacaktır. Sonuçlarda, adayların sınavın bölümlerine ilişkin doğru ve yanlış yanıt sayıları, ALES puanları ve bu puanlara gore başarı sıraları yer alacaktır. ÖSYM, adaylara yönelik imtihan netice belgelerinin doğrulanmasını sağlamak suretiyle “Netice Belgesi Denetim Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak suretiyle Imtihan Netice Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafınca rastgele üretilmiş bir “Netice Belgesi Denetim Kodu” basılmaktadır.

Söz mevzusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üstünde Netice Belgesi Denetim Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

PUANLAR 5 YIL GEÇERLİ OLACAK

ALES’te her kontrol için, imtihanı geçerli tüm adayların ham puanlarının averajı ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, averajı 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecek.

Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacak. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için “sayısal”, “sözel” ve “eşit ağırlıklı” olmak suretiyle 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacak.

Sınavdan alınan puanlar açıklanmış olduğu tarihten itibaren 5 yıl geçerli olacak.

ALES PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Her kontrol için imtihanı geçerli tüm adayların ham puanlarının averajı ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, averajı 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir.

Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak suretiyle 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

Sınavdan sonrasında ÖSYM Başkanlığı yada yargı mercileri tarafınca iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin tekrardan saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonrasında bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak 100 üstünden puanlara dönüştürülecektir.

ALES : Bilimsel niteliği olan Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Imtihanı

AP : Adayın ağırlıklı puanı

X : Ağırlıklı puanların averajı

S : Ağırlıklı puanların standart sapması

B : Ağırlıklı puanların en büyüğü

ALES ne zaman sonuçlanacak? 2021 ALES puan hesaplama


Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here