AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, anayasa yapma meselesinin artık Türkiye‘de devamlı konuşulan fakat hiçbir şey yapılmayan bir sorun olmaktan çıkartılması icap ettiğini belirtti.

Bostancı, AA muhabirine, yeni anayasa çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu, soruları yanıtladı.


Tüm siyasal kesimlerin, Türkiye’nin yeni bir anayasaya gerekseme duyduğunu dile getirdiğini ifade eden Bostancı, “Gene tüm siyasal kesimlerin ortak olduğu nokta, 1982’de, 1980 darbesine yaslanan anayasanın kısaca darbecilerin anayasasının muhakkak ortadan kaldırılması ve sivil irade tarafınca yeni bir anayasa yapılması. Politika bunlarda mutabık.” diye konuştu.

Bostancı, darbeci ve vesayetçi bir yapının anayasasına kuvvetli şekilde itiraz ediliyorsa doğru olanın; sivil siyasetin temsilcileri olarak beraberce, anayasa yapma mevzusunda saplantılı olmaksızın, yerleşik politik pozisyonların ötesinde siyasal, reşit, daha özgür ve toplumun ufkunu gören bir akılla değerlendirme ve iş birliği yapmak bulunduğunu söyledi.

“O samimi değil, bu samimi değil” şeklinde bir yaklaşımın birlikte anayasa yapma mevzusunda ortak davranma imkanını ortadan kaldıracağına işaret eden Bostancı, anayasanın herhangi bir partinin anayasası olmayacağının unutulmaması icap ettiğini altını çizdi.

“CHP topu taca atan bir siyasal tutum benimsiyor”

Milletin bir siyasal partiye, anayasayı değiştirecek seviyede Meclis temsiliyeti vermesi durumunda o siyasal partinin, temsil etmiş olduğu geniş kesimleri uzlaştırdığı ilkeler çevresinde, yeni bir anayasa yapma mevzusunda elinde bir olanak olacağını dile getiren Bostancı, şunları söylemiş oldu:

“Fakat görüyoruz ki millet 19 yıl içinde, şimdiye kadar en yüksek desteği AK Parti’ye verdi. AK Parti’nin sayısı da anayasa hayata geçirmeye yetmedi. Dolayısıyla ‘Bigün bir siyasal parti o sayıya ulaşacak ve anayasa meydana getirecek.’ tarzında bir beklenti oldukca doğru olmaz. Biz doğal bunun olmasını isteriz. AK Parti olarak bu istikamette çabamız ve çalışmamız da mevcuttur. 2023 seçimlerinde de milletimizin bizlere bu desteği vermesini isteriz. Fakat oturup ‘Destek verecek?’ mi diye beklemek ve seçimlere muhakkak iddialı bir halde hazırlanırken işi geleceğe bırakmak yerine bugünden, ‘Bugünkü temsiliyet çerçevesinde anayasayı iyi mi yaparız?’a bakmak gerekir. Bunun zeminini oluşturmak benzer biçimde bir yükümlülüğümüz var. Bizim var, her insanın var. Cumhuriyet Halk Partisi, bu tür mevzulara ilişkin olumsuzlayan, itiraz eden, devamlı engel çıkaran ve topu taca atan bir siyasal tutum benimsiyor. Bundan dolayı anayasa meselesi yeni bir sorun değil. Yakın zamanı dönemde Meclis’te birçok anayasa görüşmeleri oldu, hazırlıklar yapılmış oldu, kimi ilkelerde uzlaşıldı. Son olarak kurulan komisyonda CHP, topu bu kere ‘darbeye ilişkin hukuki mevzuat temizlensin, ondan sonrasında anayasa hayata geçirmeye başlayabiliriz?’ diye bir başka şekilde taca atmıştı. Bunlar doğru işler değil.”

Politika bir olanak sanatıdır

Siyasetin bir olanak sanatı bulunduğunu belirten Bostancı, “Politika, geniş ve kucaklayıcı bir halde davranır ve anayasa yapma mevzusunda mümkün olanı ortaya çıkarmak için ihtiyaç duyulan esnekliği gösterirse millet bunu görür.” dedi.

Meclis’te en büyük parti olan AK Parti’nin o dönemde Anayasa Komisyonu kurulurken, kendi çoğunluğuna karşın eşit üyelerden teşekkül eden bir Anayasa Komisyonu’na ‘evet’ söylediğini aktaran Bostancı, “Fakat gene top taca atıldı. Sonuçta, bu anayasayı kim meydana getirecek? Bu anayasaya, darbeciler yapmış olduğu için itiraz ediyoruz. Haklıyız. ‘Sivil siyasetle yapılmalı’ diyoruz. Kim meydana getirecek? Iyi mi olacak? Doğal ki anlaşacaksın, uzlaşacaksın. Siyasal rekabete gene devam edersin, korkma. O rekabet yapılıyor. Birçok mevzuda oldukca değişik fikirler söyleniyor. Fakat anayasa meselesini bir ayraç benzer biçimde düşünmek lazım. Siyasal partiler arası rekabetin bir unsuru benzer biçimde görerek, onun üstünden üretilen politikalarla anayasa yapılmaz.” ifadelerini kullandı.

“Katkı verecek her anlayışa büyük saygı duyarız”

Yeni anayasa mevzusunda temel soruların, “Kim meydana getirecek? Iyi mi olacak?” olduğuna dikkati çeken Bostancı, şunları kaydetti:

“Hep birlikte yapacağız. Mevcut politik pozisyonların ve rekabetlerin ötesinde bir akılla yapacağız. Oturup anlaşacağız. Türkiye’de enerjisini halktan alan politika bu olgunluğa, reşitliğe haizdir. Anayasa yapma meselesini artık Türkiye’de devamlı konuşulan fakat hiçbir şey yapılmayan bir sorun olmaktan çıkarmak lazım. Burada aklın yolu belli. Masaya oturacaksın. Sen beni göreceksin, ben seni göreceğim. Toplumun, bu temsiliyetler üstünden ortak beklentileri hangi istikamette? Uzlaşma nereden geçiyor? Ona bakarak ilkeler üstüne anlaşacağız. Anlaşamadığımız hususlar var ise onları da ek olarak kayda geçiririz. Sonuçta özgürlükçü ve demokrasi esaslı, hak ve hakkaniyet esaslı, çağdaş dünyanın ilkelerini dikkate alan, toplumsal gelişme dinamiğiyle uyumlu, çağdaş bir anayasa yapma mevzusunda, kavramlar mevzusunda anlaşıyorsak ki bunlarda anlaştığımızı düşünüyorum. O vakit içeriğini doldurmak, ilkeleri belirlemek bakımından da anlaşmamak için bir niçin yok. Yalnız ufkun geniş olacak.”

Bu mevzuda katkı verecek her anlayışa saygı duyacaklarını dile getiren Bostancı, şöyleki devam etti:

“AK Parti’nin ufku geniştir. AK Parti, anayasa meselesini siyasal partiler içinde bir güç ve rekabet unsuru olarak görmek istemez. Anayasa meselesini güncel tartışmaların, güncel politik pozisyonların ötesinde, hakkaten milletin geniş bir kesiminin temsilciler marifetiyle üstünde uzlaşacağı bir metin olarak görür. Bu bakımdan da biz katkı verecek her anlayışa, anayasayı destekleyecek her beyana, ‘Anayasa yapalım.’ diyecek her iradeye büyük saygı duyarız. Bunu, milletimizin siyasete ilişkin en temel problemli işlerinden önde gelen sivil anayasa yapma işini kısaca bu problemi de ortadan kaldırma doğrultusunda bir siyasal tavır olarak görürüz. Bu bakımdan beklentimiz, tüm partilerden rekabete devam edelim.

Türkiye’nin meselelerine ilişkin fikirlerimizi izah edelim fakat anayasa yapma konusunu güncel siyasal dilin polemikçi yaklaşımıyla ele almayalım. Anayasa mevzusu; temel yasa, her insanın üstündeki yasa, hepimizin hakkına ve hukukuna ilişkin temel ilkeleri belirleyecek yasa. Orası için lüzumlu olan siyasal aklı da lütfen gösterelim. Bizim beklentimiz budur.”

AK Parti Grup Başkanı Bostancı'dan 'yeni anayasa' açıklaması
AK Parti Grup Başkanı Bostancı'dan 'yeni anayasa' açıklaması
AK Parti Grup Başkanı Bostancı'dan 'yeni anayasa' açıklaması
AK Parti Grup Başkanı Bostancı'dan 'yeni anayasa' açıklaması

Kaynak: Anadolu Ajansı / Mustafa Vergiveren


Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here