Ahi Evran kimdir, eserleri nelerdir? Ahi Evran'ın hayatı ve biyografisi..

1200’lü yıllarda Anadolu’da kurulan Ahilik Teşkilatının önderi olan Ahi Evran, doğumunun 850. senesinde unutulmadı. Bundan dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca 2021 yılının ”Ahi Evran Yılı” olarak kutlanmasına karar verildi.

Karara ilişkin Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nin Resmi Gazete’de yayımlanmasının arkasından vatandaşlar Ahi Evran’a ilişkin data edinmek için araştırmalara başladı.

Peki, Türk tarihinin en kıymetli isimlerinden birisi olan ve Ahilik teşkilatını kurarak büyük bir uygarlık dönüşümüne vesile olan Ahi Evran kimdir, eserleri nedir? İşte, Ahi Evran’ın yaşamı ve biyografisi..

AHİ EVRAN KİMDİR?

Aslolan adı Nasıruddin Mahmud Ahi Evran bin Abbas olan Ahi Evran, 1171 senesinde Azerbaycan’ın Hoy şehrinde doğan ve 1262 senesinde Kırşehir’de vefat etmiştir.

Hacı Bektaş Veli ve Mevlana ile aynı dönemde yaşayan Ahi Evran, ilk eğitimini Hoy’da almıştır ve Ahmet Yesevi’nin talebelerinin sohbetlerinde bulunmuştur.

Her insanın korkup kaçtığı ”evran” adındaki büyük bir yılanın onu görünce sakinleşerek itaat etmesi sebebiyle “Evran” diye anılmıştır.

Orta Asya’dan Anadolu’ya gelen alperenlerden önde gelen Ahi Evran, Denizli, Konya ve Kayseri şeklinde şehirleri gezerek Ahilik teşkilatının kurulması ve yayılmasında mühim rol oynamıştır.

Aslolan mesleği debbağlıktır (deri işleme sanatı). Osmanlı Devleti zamanında Ahi Evran’ın esnafın piri olarak kazanılmış olduğu ün, Anadolu, Rumeli, Balkanlar ve Kırım’a kadar yayılmıştır.

Ahi Evran, Moğol istilasından kaçarak Anadolu’ya gelen sanatkar ve tüccarların dayanışmasını sağlayarak onlar içinde sağlam bir birlik oluşturmuş ve kaliteli mal üretmelerini teşvik etmiştir.

Sonrasında Kırşehir’e yerleşen Evran, vefat edene kadar burada yaşamıştır.

Ahi Evran’ın Kırşehir’de kurduğu Ahilik Evran Zaviyesi, 20. yüzyılın başlarına kadar tesirini sürdürmüş esnafın tinsel bir merkezi olmuştur. Ahilik mensupları, toplanıp söyleşi edebilecekleri ve misafirleri ağırlayabilecekleri dergahlar kurmuşlardır.

Ahi Evran, kurduğu inanç düzeni ile esnafı örgütleyerek etik ve toplumsal kurallarla dayanışmayı elde etmiş ve ekonomik yaşamı canlandırmıştır.

Ahi Teşkilatını kuran ve tüm Anadolu’ya yürüyerek Ahi Evran 92 yaşlarında Kırşehir’de vefat etmiştir.

2021 YILI AHİ EVRAN YILI OLACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ahilik geleneğinin önemine dikkat çekerek Anadolu’da birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin oluşmasına destek bulunduğunu ifade etmiştir.

Ahilik kültürünün geçmişte toplumsal ve ekonomik yaşamı yönlendirdiği şeklinde bugün de birçok toplumsal ve tutumsal kuruluşun oluşumunda rol oynadığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, genelgede kararın gerekçesini şu şekilde deklare etti:

Ahi Evran ve yüzlerce senedir bu topraklarda Ahilik geleneğini yaşatmış tüm esnaf ve sanatkarlarımızı dualarla yad etmek bilginin hikmetle ticaretin ahlakla buluşmuş olduğu Ahilik müessesini en doğru şekilde anlatmak amacıyla 2021 yılı süresince yurt genelinde ve yurt haricinde etkinlikler düzenlenmesine karar verilmiştir.

Etkinlikler Tecim Bakanlığı önderliğinde düzenlenecek. Cumhurbaşkanlığı, belirlediği etkinlikleri himaye edecek.

Bununla birlikte Ahi Evran Yılı, UNESCO tarafınca da anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmıştır.


Kaynak: www.ensonhaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here