Erkeklerin göz ardı etmemesi gereken mesane sorunları

Mesanenin altında yer edinen prostat, yalnızca bir ceviz büyüklüğünde olabilir, sadece bir adamın cinsel ve idrar sağlığında büyük bir rol oynar, seminal sıvı üretir ve yaşlandıkça idrar işlevselliğini etkisinde bırakır.

İyi huylu prostat hipertrofisi (BPH) olarak malum prostat büyümesi, erişkinlik döneminden  itibaren adım atar. Bir adam 50 yaşına vardığında, kademeli olarak o denli büyüyebilir ki mesaneden idrar akışını engeller.

Telafi etmek için, mesane daha kaslı ve kırılgan hale yada aşırı etken hale gelir ve yetersiz idrar akışı şeklinde sorunlara neden olur. Prostat büyümesi sık fakat noksan mesane boşalması, daha sık idrara çıkma ihtiyacı (bilhassa geceleri sinir bozucu olabilir), arada idrar kaşırma; ve çeşitli mesane hastalıklarına yol açabilir.

Mesane tamamen boşaltılmadığı için prostat büyümesi olan erkekler idrar yolu enfeksiyonlarına daha yatkın hale gelir. İdrar yolu enfeksiyonları alt karın ağrısına, sık idrara çıkmaya, yüksek ateşe ve kimi zaman idrarda kana niçin olabilir. İleri yaşlarındaki erkeklerde enfeksiyonlar kafa karışıklığına ve titremeye de niçin olabilir.

Erkekler ek olarak, belden kasıklara kadar her yerde şiddetli ağrıya ve kimi zaman idrarda kana niçin olabilen böbrek taşlarından muzdariptir. Benzer şekilde, iltihaplı bir prostat (prostatit ), sık idrara çıkma dürtüsü ile beraber genital bölgede ve alt karın bölgesinde ağrıya niçin olur.

Erkeklerin göz ardı etmemesi gereken mesane sorunları #1

İDRAR SORUNLARI VE PROSTAT KANSERİ

Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen kanser türüdür ve her yıl binlerce adamın hayatına mal olmaktadır.

Araştırmalara gore her sekiz erkekten biri yaşamları süresince potansiyel olarak prostat kanseri geliştirecektir.

Öteki kanserlerin aksine, prostat kanseri çoğu zaman herhangi bir hususi uyarı emaresi göstermez. Emareler iyi huylu prostat hipertrofisine benzer olabilir; bu, kişisel sağlığa karşı tetikte olmanın bilhassa mühim olduğu anlamına gelir.

Erkekler idrar akışındaki herhangi bir değişikliğin bilincinde olmalıdır. Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan şeyler, zayıf bir idrar akışı yada bilhassa geceleri daha sık idrara çıkma ihtiyacı, ani idrar yapma dürtüsü, idrara başlama güçlüğü, idrar yapma ve mesanenin muntazam şekilde boşaltılmadığı hissidir.

Sadece bunlar prostat büyümesi şeklinde kanserli olmayan durumlar sebebiyle erkeklerde meydana gelebilecek oldukça yaygın değişikliklerdir. Başka bir deyişle, prostat kanserini hakikaten teşhis etmenin tek yolu bir uzman tarafınca kontrolüdür.

Mesane fonksiyonundaki değişikliklerin yalnız yaşlanmanın bir sonucu bulunduğunu varsaymayın ve onu görmezden gelmeyin. Kalıcı idrar sorunlarını doktorunuza bildirmeniz önemlidir. Prostat kanserini tespit etmede oldukça güvenilir olan ‘PSA’ olarak malum bir kan testi vardır ve doktorunuz bunu kolayca yapabilir. Ek olarak bir rektal muayene yaparak prostatı da inceleyebilirler.

Ek olarak idrarda kan gördüğünüzde kesinlikle doktora başvurmanız önerilir. Bir enfeksiyon olabilir, sadece bununla beraber mesane yada böbrek kanseri de olabilir ve devamlı denetim edilmelidir. İdrar sorunları için etkili tedaviler vardır, bu yüzden tıbbi yardım almaya kıymet olduğundan güvenli olun.

Erkeklerin göz ardı etmemesi gereken mesane sorunları #2

İLERİ YAŞTAKİ ERKEKLER İÇİN İPUÇLARI

Eğer idrar sorunları yaşıyorsanız, bundan çıkarmanız ihtiyaç duyulan ileti; şüpheniz var ise, denetim ettirmenizdir. Sebebi prostat büyümesi ise, işte bazı ipuçları.

Bolca su için

Wcye fazlaca sık gitmek zorunda kalmamak için daha azca sıvı içme eğiliminde olmayın. Enfeksiyon riskini azaltmak için gün süresince bolca oranda içmek önemlidir.

Mesanenizi boşaltmada problem yaşıyorsanız, içeceğiniz toplam su miktarını tüm güne yaymak, mesanenin şişmesini ve ağrıya yol açmasını engelleyecektir.

Acil etmeyin

Mesane yavaş boşaldığında, acil yada stresli hissetmemek önemlidir. Kimi zaman, mesaneyi boşaltmak için naturel bir içgüdü uyandırdığından banyoda bir musluğun açılması size destek olabilir.

Pozisyon değiştirin

Ayakta durmak yerine oturarak idrar yapmak mesanenin boşaltılmasına destek olabilir. Daha çok idrar çıkıp çıkmayacağını görmek için ilk denemeden kısa bir süre sonrasında wcye yine gidin. Karnın alt kısmına bir ısı yastığı yada sıcak su şişesi de destek olabilir.

Kafein ve alkolden uzak durun

Tuvaleti kullanmak için gece birkaç kez kalkmanız gerekiyorsa, akşamları kafein ve alkolden uzak durun.

Egzersiz yapın ve kilonuzu izleyin

Kafi egzersiz halletmeye ve sıhhatli kilonuzu korumaya çalışın bundan dolayı aşırı kiloluluk prostat büyümesini kötüleştirebilir.


Kaynak: www.ensonhaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here