Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi tv kanalının (TASC TV) gösterim hayatına başlaması dolayısıyla düzenlenen programa video bildiri gönderdi.

ABD-Türkiye ilişkilerine vurgu icra eden Erdoğan, Türkiye’nin NATO müttefiki ABD’nin son zamanlarda bilhassa terörle mücadelede beklenilen desteği vermediğini söylemiş oldu.

“İŞ BİRLİĞİMİZİ DAHA DA GÜÇLENDİRMEK İSTİYORUZ”

Türkiye’nin, bugüne dek olduğu benzer biçimde bundan sonrasında da terörle mücadelesini sınırları içinde ve haricinde emin bir halde yürüteceğinin altını çizen Erdoğan, “Ne ülkemizin ne de bölgemizin geleceğinde, DEAŞ’ından PKK’sına, FETÖ’sünden YPG’sine kadar eli kanlı katillerin hiçbirine yer yoktur. Türkiye olarak, ABD ile ortak menfaatlerimizin görüş ayrılıklarımızdan oldukca daha çok olduğu inancındayız. Bu anlayışla uzun vadeli bir perspektifle kazan- kazan temelinde yeni Amerikan yönetimiyle iş birliğimizi daha da güçlendirmek istiyoruz. Türkiye, iki ülke arasındaki müttefiklik ve stratejik ortaklık ilişkisine yaraşır şekilde üstüne düşeni yapmayı sürdürecektir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD ile ortak menfaatlerimiz görüş ayrılıklarımızdan daha çok VİDEO

Erdoğan mesajında, TASC TV’nin hayırlara vesile olmasını dileyerek, “Türk- Amerikan toplumunun temsil enerjisini mühim seviyede artıran TASC’ın hayata geçirdiği TASC TV, oldukca kısa zamanda büyük beğeni topladı. Türk- Amerikan toplumundan gelen talep üstüne de 24 saat kesintisiz yayına geçildi. TASC TV’nin anavatandan uzakta yaşayan sadece kalpleri Türkiye için çarpan siz kardeşlerime yararlı hizmetler sunacağına inanıyorum” diye konuştu.

“DOSTLUĞUMUZUN CİDDİ ŞEKİLDE TEST EDİLDİĞİ BİR SÜRECİ YAŞADIK”

Türkiye ve ABD içinde ortak çıkarlara dayalı, kuvvetli, kapsamlı stratejik müttefiklik ilişkisi bulunduğunu belirten Erdoğan, “İlişkilerimizde bazen görüş ayrılıkları olsa da ortaklığımız bugüne dek her türlü zorluğun üstesinden gelmeyi başarmıştır. Son dönemde de Türk- Amerikan dostluğunun ciddi şekilde kontrol edilmiş olduğu bir süreci hep beraber yaşadık. Bilhassa PKK terör örgütü ve uzantılarıyla savaşım mevzusunda NATO müttefikimizden arzu ettiğimiz desteği ve dayanışmayı göremedik. Aynı şekilde, Amerikan makamlarına ilettiğimiz klasörler dolusu delillere karşın, FETÖ elebaşıyla ilgili 4 senedir hiçbir adım atılmaması, milletimizi ve 251 şehidimizin ailesini derinden yaralamıştır” dedi.

“MÜTTEFİKLERİMİZDEN NET BİR TUTUM BEKLİYORUZ”

Erdoğan, demokrasi ve özgürlükler mevzusunda iddia sahibi bir ülkenin, demokrasiye kast eden darbecilere kucak açmasının oldukca büyük bir çelişki bulunduğunu belirterek, “Geçmişte yaşanmış olan tecrübeler, bir terör örgütü eliyle ötekini ortadan kaldırmaya çalışmanın yanlışlığını acı bir halde göstermiştir. Nitekim Amerikan Kongresi’ne yönelik menfur eylemde başı çekenlerin, bölücü örgütün Suriye kolu YPG/PYD ile bağlantıları ortaya çıkmıştır. Bu saldırıyla terörün, insanlıkla birlikte demokrasinin de düşmanı olduğu bir kez daha anlaşılmıştır. Küresel sulh ve istikrar hedefiyle çalışan tüm ülkelerin terörle savaşım mevzusunda ortak bir zeminde buluşması, teröre karşı ilkeli ve tutarlı hareket etmesi, bu bakımdan büyük ehemmiyet arz ediyor. Bilhassa geçen hafta yaşanmış olan 13 insanımızın şehit edilmiş olduğu kalleş terör saldırısı sonrasında, tüm müttefiklerimizden net bir tutum bekliyoruz” diye konuştu.

“Her ihtilaftan medet uman Türkiye karşıtı çevreler, Amerikan kamuoyunu aleyhimize yönlendirebilmek için yoğun çaba içerisindedir” diyen Erdoğan, TASC’ın yalan ve iftiralara ihtiyaç duyulan cevabı verdiğini belirtti.

TASC’ı, Türkiye’nin ve kültürünün naturel birer elçisi olarak gördüklerini kaydeden Erdoğan, “Sizlerden Türk- Amerikan ilişkilerindeki pürüzlerin aşılması ve iş birliğinin güçlenmesi yolunda daha çok çaba bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD ile ortak menfaatlerimiz görüş ayrılıklarımızdan daha fazla #1


Kaynak: www.ensonhaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here