ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, İran‘ın nükleer antak kalma koşullarından uzaklaşacak adımlar atmasından kaygı duyduklarını bildirdi.

Bakanlık Sözcüsü Price, günlük basın brifinginde ABD’nin, İran’la nükleer antak kalma mevzusundaki yaklaşımını değerlendirdi.

Price, İran’la nükleer antak kalma mevzusunda P5+1 çatısı altında görüşmelere hazır olduklarını bir kez daha dile getirerek Tahran’ın antak kalma koşullarına dönmesinin belirleyici mevzu olduğuna dikkat çekti.

ABD’nin, İran’ın “gerekirse yüzde 60’a kadar uranyum zenginleştirebiliriz” şeklindeki açıklamasına tepkisi sorulan Price, “İran’ın JCPOA nükleer antak kalma koşullarından uzaklaşacak adımlarından endişeliyiz.” değerlendirmesini yapmış oldu.

Erbil’deki roketli saldırının soruşturması sürüyor

Bölgedeki “vekalet” (proxy) unsurlarını kullanarak yapmış olduğu eylemlerden dolayı İran’ı daima görevli tutacaklarını ifade eden Price, Erbil’deki son roket saldırılarına ilişkin, “Saldırılardan dolayı öfkeliyiz sadece faillerin kimler olduğuna yönelik soruşturmamız hemen hemen tamamlanmadı. Daha ilkin de belirttiğimiz benzer biçimde (İran’ın) vekil unsurlarının Amerikalıları hedef alan saldırılarından İran’ı görevli tutacağız.” dedi.

Bakanlık Sözcüsü, saldırıların İran’ı işaret edip etmediğine ilişkin ısrarlı sorulara karşın İran’ı direkt hedef gösterecek ifadeler kullanmaktan kaçındı.

Myanmar’da sivillerin öldürülmesine kınama

Sözcü Price, bir sual üstüne, Myanmar’da yaşanmış olan sertlik vakalarını endişeyle takip ettiklerini söylemiş oldu.

Price, “Burmalı yetkililerin, barışçıl göstericiler de dahil Burma halkına yönelik sertlik kullanmalarını kuvvetli şekilde kınıyor, yetkilileri de itidalli davranmaya çağrı ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Afganistan’da son dönemde artan şiddetten oldukça rahatsız olduklarını ve süreci yakından takip ettiklerini de kaydeden Price, Afganistan’da diplomatik yollarla barışa ulaşılabileceğine inandıklarını beyan etti.

Price, bir sual üstüne S-400 ve F-35’lerle ilgili ABD’nin pozisyonunun değişmediğini söylemiş oldu sadece detaya girmedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Hakan ÇopurKaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here