AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın bitiminde açıklamada bulunmuş oldu.

Rusya’nın otoriter bir hal aldığını ve AB’den uzaklaştığını belirten Borrell, “Navalnıy’ın durumuyla ilgili olarak, kendisinin tutuklanmasından ve cezalandırılmasından görevli kişiler dahil olmak suretiyle Rusya’ya karşı kısıtlayıcı önlem uygulamak mevzusunda siyasal karar aldık” dedi.

Borrell, bu kısıtlayıcı tedbirler için AB’nin Aralık 2020’de başlatmış olduğu Küresel İnsan Hakları Yaptırım Rejimi’ni ilk kez devreye soktuklarını deklare etti.

BORRELL, RUSYA’YA YENİ YAPTIRIM KARARINI DUYURDU

Yaptırımların hazırlanması için bugün itibarıyla sürecin başladığını kaydeden Borrell, somut tekliflerin yapıldığını, tedbirlerin yedi gün içinde hazır olmasını beklediğini bildirdi.

Borrell, Rusya’da siyasal ve uygar haklara ve özgürlükleri savunanlara desteklerinin süreceğini ifade ederek, “Hem de maalesef hasmane tutum takınan bir komşuyla kalıcı şekilde karşı karşıya gelme mevzusunda bir geçici çerçeve tanımlamak zorundayız. Fakat şu anda gerçek bu.” dedi.

AB, Rusya ya Navalnıy le ilgili yeni yaptırım kararları aldı #1

PUTİN O SIRADA KAYAK YAPIYORDU

Avrupa Birliği, Rusya hakkında yaptırım sonucu alırken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandır Lukaşenko’yu Soçi kentinde ağırladı.

KREMLİN O ANLARI PAYLAŞTI

İki önder, programları kapsamında yaptıkları görüşmelerin arkasından kayak yapmış oldu ve kar motosikleti kullandı.

O anlamış olur ise Kremlin tarafınca paylaşıldı.

AB, Rusya ya Navalnıy le ilgili yeni yaptırım kararları aldı #2

AB, Rusya ya Navalnıy le ilgili yeni yaptırım kararları aldı #3

AB, Rusya ya Navalnıy le ilgili yeni yaptırım kararları aldı #4


Kaynak: www.ensonhaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here